WELSH SPRINGER SPANIEL
Standard
FCI č. 126 (28.11.2003 - Velká Británie)
Datum publikování původního standardu: 29.10.2003
Oficiální zkratka v ČR: WSS
Klasifikace FCI
Skupina 8 - Retrívři, slídiči, vodní psi
Sekce 2 - slídiči
S pracovní zkouškou
Historie plemene
Podle legendy první zmínky o WSS pocházejí už z 15. století. První zmínky o plemeni nepřicházejí, jak by se mohlo z názvu zdát, ze Španělska, ale z Anglie. Tam se předci dnešních španělů dostali pravděpodobně z jižní Evropy. První zmínka o nich pochází z Walesu, jejich původ odvozujeme od starých bretaňských dlouhosrstých ohařů.
Španělé se dostali do Walesu, kde se stali pokladem krále Howell Dha. Králova láska k jeho španělům byla tak veliká, že v zákoně z roku 1494 je o nich tato zmínka: "Za cenu jednoho španěla je možné koupit několik koz, žen, otroků nebo hus." V posledních letech ale byla věrohodnost tohoto dokumentu zpochybněna.
První zmínka o španělovi v anglické literatuře se nachází v dílech Geoffreyho Chaucera (1340 - 1400) a Gastona de Foix, který zemřel roku 1391. V Canterburských povídkách se Chaucer zmiňuje o španělovi několikrát, což dokazuje, že španěl byl v Anglii známý před 600 roky.
Vyobrazení tohoto plemene ze 17. století byla označována jako velšský kokr (Welsh Cocker). Jako zvláštní plemeno byl Welsh Springer Spaniel uznán v roce 1902. Klub byl založen až v roce 1923.
Welsh Springer Spaniel je chován nejen v Británii, ale i v USA nebo Kanadě. Do České republiky se dostal až v roce 1963.
Charakteristika
WSS je silný a odolný pes s pevnou stavbou těla. Je veselý a velmi aktivní. Pohybuje se rychle a vyzařuje z něj elán a podnikavost. Miluje vodu, má vynikající čich a je skvělým i mimořádně výkonným loveckým psem. Toto plemeno se hodí i k výcviku poslušnosti a s chutí se účastní různých soutěží. Díky tomu, že nebyl křížen s jinými plemeny si zachoval dokonalé smysly a mimořádně vyvinuté lovecké vlastnosti slídiče.
Povaha
WSS by se dal považovat za opravdového šlechtice s modrou krví. Pro svou charakteristickou veselost a hravost se hodí zejména k dětem, není ani bázlivý a už vůbec ne agresivní. Příroda mu nadělila klidnou a milou povahu, nechybí mu ani inteligence.
WSS se snadno učí. Občas bývá trochu svéhlavý, ale to není nic, co by se nedalo správným výcvikem napravit. Potom se stává většinou na slovo poslušným. Přesto si uchová výrazný temperament a jen tak snadno ho neunavíte. Je velice živý a pohyblivý, někdy až překvapí svou odolností, která je tomuto plemeni opravdu vlastní. Pokud se vyřádí venku ve svém výběhu, ještě pak lépe na dlouhé procházce, kde plně uplatní své slídičské instinkty, u vás doma už nenatropí žádné nepříjemnosti. Naopak - váš Welsh Springer Spaniel si bude vážit chvíle klidu.
WSS vycházejí většinou bez problémů s ostatními psy a dětmi. V podstatě to platí i pro kočky a ostatní domácí zvířata, musíte však s nimi psa již v mladém věku pozitivním způsobem obeznámit. K lidem se chovají vždy přátelsky.
Celkový vzhled
WSS je středně velký, symetricky stavěný kompaktní pes. Je stavěn pro odolnost a tvrdou práci. Je rychlý a pohyblivý, vykazuje množství energie a pohybu. Ocas se WSS obvykle krátil.
Hlava a lebka
Lebka je úměrné délky, lehce vyklenutá s výrazným stropem, dobře tvarovaná pod očima. Nosní část je středně dlouhá, přímá, téměř čtvercová. Nosní otvory jsou dobře vyvinuty, hnědé až tmavé barvy.
Oči
Oči jsou oříškově hnědé nebo temné, středního rozměru, nejsou vystouplé ani zapadlé, bez třetího víčka.
Uši
Uši jsou posazeny poněkud nízko a visí podél zadní části líce. Poměrně malé a postupně se zužující směrem ke špičce. Mají tvar vinného listu.
Čelisti / zuby
Čelisti jsou silné s dokonalým, pravidelným a úplným nůžkovým skusem. Horní řezáky těsně překrývají spodní řezáky a rostou rovně z čelisti.
Krk
Dlouhý, svalnatý, bez laloku, dobře vsazený do šikmých ramen.
Přední končetiny
Jsou středně dlouhé, rovné se silnou kostrou.
Zadní končetiny
Jsou silné a svalnaté, široce postavené a dobře vyvinuté s hlubokými lýtky. Hlezna jsou velmi nízká, postavená v ose, kolena mírně ohnutá, ani vbočená, ani vybočená.
Tlapy
Kulaté se silnými polštářky. Pevné, kočičí, ne příliš veliké nebo rozevřené.
Tělo
Nepříliš dlouhé, silné a svalnaté. Délka těla je v souladu s výškou končetin. Bedra jsou svalnatá, mírně klenutá, dobře spojená se hřbetem. Hrudník je hluboký, dobře pružící klenutá žebra.
Ocas
Obvykle se krátí. Je nasazený nízko, nikdy není nesený nad úrovní hřbetu. Je stále v živém pohybu.
Nekrácený ocas je střední délky, srst tvoří vlajku. Jeho délka je přiměřená velikosti těla.
Pohyb
Plynulý, živý, prostorný. Vychází ze zadních končetin.
Srst
Srst je rovná a přiléhavá, hedvábná, hustá, nikdy není hrubá nebo zvlněná. Kadeřavá srst je vysoce nežádoucí.
Přední končetiny a zadní končetiny nad hleznem jsou úměrně osrstěny. Uši a ocas jsou obrostlé jemnou srstí.
Zbarvení
Pouze sytě červené a bílé. Žádná jiná barva se nepřipouští.
Velikost
Přibližná kohoutková výška:
PES 48cm (19 palců = 48,26cm)
FENA 46cm (18 palců = 45,72cm)
Váha
WSS váží v rozmezí 16 až 20kg.
Standard FCI hmotnost neuvádí.
Hmotnost plemene se vypočítává podle kohoutkové výšky.
Průměrná délka života
WSS se průměrně dožívá 12 až 14 let.
Vady
Jakékoliv odchylky od tohoto standardu musí být považovány za vady a jejich závažnost musí být vztahována podle stupně projevu vzhledem ke standardu.
Poznámka
Psi musí mít dvě zřetelná varlata, zcela sestouplá do šourku.
Péče
Důležité je zastřihávat psovi pravidelně chlupy kolem zvukovodu, aby se netvořily záněty. Zastřihávejte i přebytečnou srst mezi polštářky na tlapkách a češte a kartáčujte psa pravidelně. Zpravidla budete muset 2x až 4x do roka navštívit trimovací salon.
Výchova
Výchova těchto psů většinou není složitá, i když umějí být občas poněkud tvrdohlaví. Tito psi se poměrně rychle učí. Hodně používejte hlas a hodně psa chvalte. Buďte vždy důslední, tím dosáhnete nejlepších výsledků. Je vášnivým lovcem, a proto je rozumné naučit jej již brzy vracet se okamžitě na váš povel.